Synagoga

Synagoga byla postavena v roce 1899 podle projektu vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho ve stylu maurské secese. Stiassny byl autorem dalších tří synagog v Čechách, ze kterých už kromě synagoga v Čáslavi stojí pouze nejmladší - pražská synagoga v Jeruzalémské ulici. Synagogu v Jablonci nad Nisou a bývalou největší pražskou synagogu na Královských Vinohradech už obdivovat nemůžeme. Při výstavbě novoměstské a čáslavské synagogy bylo použito ve své době velmi moderních technických řešení. Synagoga sloužila židovské náboženské obci až do druhé světové války. Po ní byla využívána jako sklad firmy Kosmos a od roku 1963 jako výstavní síň. V roce 1994 byla vrácena Židovské obci Praha.

Původní plány rekonstrukce zpracoval dle zadání Židovské obce Ing. arch. Jan Forman. Nadační fond dr .Dagmar Lieblové, který si objekt pronajal do správy v roce 2021, pro aktualizaci plánů a dokončení oprav oslovil nadějného architekta Ing. Tomáše Kodeta. Cílem je vytvořit společensko–kulturní centrum, kde bude synagoga sloužit především jako veřejnosti přístupná památka obohacená o pořádání koncertů a výstav, vzdělávacích akcí pro školy i veřejnost a vydavatelské aktivity. Na podzim roku 2021 byla zahájena celková obnova interiéru synagogy. V dalších fázích pak přijdou na řadu restaurátorské práce, obnova fasády a vybudování klidové zóny v bezprostředním okolí synagogy. 

Synagoga v Čáslavi je po další náročné fázi oprav. Od 1. července 2024 je opět otevřena veřejnosti a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. V synagoze bude opět možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku, doplněnou o 3D modely čáslavské a kutnohorské synagogy.

V letošním roce budou moci návštěvníci obdivovat především nově zrestaurovaný dřevěný kazetový strop nad hlavním sálem a také interiérovou ornamentální výmalbu nad ženskou galerií. 

 

 

 

 

letak_podpora

Odkaz na Nadační fond Dr. Dagmar Lieblové: https://www.nfdl.cz/

 

Partneři a organizace